Kasaři

Kasaři, zloději, zlodějíčci, zločinci, nenechavci, lapkové a loupeživci - tahle stránka je určena právě Vám, abyste si nostalgicky mohli připomenout, co se vám v průběhu časů podařilo všude tam, kde jste se nesetkali s trezory od T-SAFE. A taky je tu proto, abyste si uvědomili, že tam, kde na výrobky T-SAFE narazíte, nemáte žádnou šanci. Čest vaší zašlé slávě.

Zlatá éra, kasař Josef Koudela, Nezmar
zdroj: iDnes 29. 11. 2005

Nezmar se narodil 1. dubna 1896 v Praze. Byl to velmi bohatý muž. Už v roce 1933 se nechal slyšet, že chce mít brzy pohromadě "milionek". V hlavním městě vlastnil vilu, ale příliš si ji neužíval. Dvě třetiny svého života totiž strávil za mřížemi.

Krom toho, že měl rád cizí peníze a majetek, si oblíbil také střelné zbraně, které - proti všem kasařským zvyklostem - nosil u sebe. Vždy měl dva exempláře, prý pro větší klid a jistotu při práci. 
Honička po zasněžených střechách

V roce 1940 byl po sedmi letech vězení propuštěn na svobodu. Tehdy rodině poeticky slíbil, že ho "noc venku neuvidí". Proto na jistou nedobytnou pokladnu na pražském Starém Městě vyrazil jedno adventní odpoledne. Při práci byl však vyrušen, a tak mu nezbývalo než prchat po staroměstských střechách. Zasněžené střechy však pěkně klouzaly, a tak policisté slavili úspěch. Nezmar za to vyfasoval 18 měsíců těžkého žaláře.

Moc nadějí na návrat domů neměl. Protektorátní justiční orgány totiž na podobné výtržníky připravovaly tzv. preventivní vazbu, která by následovala po odpykání trestu. Jakmile si Nezmar při úklidu kanceláře soudu tuto nemilou zprávu přečetl, rozhodl se pro dobrodružný útěk. Proboural stěnu cely a prchl. Nezmar si nechal udělat plastiku. 

Po Nezmarovi jako by se slehla zem. Po několika měsících se však náhle začal zvyšovat počet vloupaček do obchodů s potravinami. Na místě sice nezůstaly žádné stopy, ale způsob provedení jasně ukazoval na Nezmara. 

Po delší době vyšetřující úředník zjistil, že si Nezmar nechal udělat plastickou operaci obličeje. Nezmarovy fotografie v kriminalistické dokumentaci tak byly k ničemu. Plastika byla tak dokonalá, že ho nepoznala ani vlastní žena.

Policejnímu kreslíři se nakonec podařilo podle dostupných informací a snímků z evidence vytvořit přibližnou kasařovu podobu - zkrácený nos, knírek, brýle, umělý chrup nasazený na vlastních zubech, který změnil celou spodní část obličeje… Policisté ho chytli u bytu milenky
Zanedlouho Nezmara poznal jeden z detektivů na ulici. Dalších několik dní policisté vychytralého zločince sledovali. Chytili ho, když vycházel z bytu jedné ze svých milenek. Když se díval do hlavně osmi služebních pistolí, byl tak překvapen, že se ani nepokusil o útěk. A to měl při sobě celý zbrojní arzenál.

Na policejní stanici porušil své předsevzetí, že nikdy nepromluví, a přiznal se ke stovce vloupání, ačkoliv jich bylo nahlášeno "pouze" osmdesát.

Nezmara - Josefa Koudelu - tak nakonec prozradil jeho proslavený kasařský rukopis.


Čtěte také:
Zlatá éra, kasař Martin Lecián

Další články